مقدمه‌ای بر نیاز به خدمات مشاوره کودک در تهران

کودکان نیز مانند بزرگسالان در زندگی خود از یک مرحله تا مرحلۀ دیگر با چالش هایی مواجه می شوند. اگر فرزندتان چند وقتی است که در حال دست و پنجه نرم کردن با یک رفتار یا خلق و خوی آزاردهنده است، روانشناس کودک فرد مناسبی است که می تواند با او صحبت کند و اگر در شهر تهران هستید، می‌توانید به خدمات مشاوره کودک در تهران مراجعه کنید.

معمول ترین دلایل رفتن نزد یک روانشناس کودک عبارتند از: خشم، افسردگی، گریه و زاری، اضطراب، خودآزاری، عزت نفس پایین، مواجهه با یک ضربۀ روحی یا سوگ، مشکلات ارتباطی، فروپاشی خانوادگی، مشکلات خواب، شب ادراری، مشکلات مرتبط با غذا خوردن.

نوجوانان نیز با چالش های زیادی مواجه هستند و ممکن است به خدمات روانشناسی کودک و نوجوان و مشاوره کودک در تهران نیاز داشته باشند. آنها نه تنها باید خود را با تغییرات فیزیکی قابل‌توجهی که در بدنشان رخ می دهد وفق دهند، بلکه باید با افزایش خواسته ها و انتظارات جامعه نیز کنار بیایند. این موضوع باعث شده که نوجوانی و اوایل بزرگسالی تبدیل به یک زمان خاص برای پیدایش مشکلاتی در زمینۀ سلامت روان مِن جمله اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن و اختلال وسواس اجباری شود.

 

مراجعه به یک مرکز مشاوره کودک در تهران و مشاوره با روانشناس به نوجوانان کمک می کند تا چالش های ناشی از مشکلات سلامت روان خود را مدیریت کرده و اولین مرحله از چالش های زندگی خود را به درستی هدایت کنند. انجام این کار در این مرحله به آن‌ها کمک می کند تا بقیۀ عمر راحت زندگی کنند.

اگر فکر می کنید که فرزند یا سایر اعضاء خانوادۀ شما به پشتیبانی بیشتری در زمینۀ سلامت روان نیاز دارند، در این مطلب یک سری توصیه ها و اطلاعات ارائه شده است که در زمان استفاده از خدمات مشاوره کودک در تهران از آن‌ها استفاده کنید.

روان درمانی مخصوص کودکان و نوجوانان

 

روان شناس کودک بر شناخت، پیشگیری و درمان مشکلات هیجانی که کودکان تجربه می کنند، تمرکز خواهد کرد. این متخصصین با کودک و والدین او در زمینۀ برنامه ریزی فرآیند درمان همکاری می کنند. روان شناسان کودک قادرند به آنچه که کودک شما احساس می کند یا سعی دارد بیان کند از طریق ارزشیابی، بحث و گفتگو و مشاهدۀ رفتار و نحوۀ بازی او پی ببرند. آنان آموزش دیده اند تا با توجه به نظریۀ رشد و دلبستگی کودک، افراد جوان و دغدغه های آنها را بشناسند.

چه زمانی نیاز به مشاوره کودک است؟

 

آیا خودتان یا فرزندتان زیاد منزوی، خشمگین یا مضطرب به نظر می رسید؟

آیا خودتان یا فرزندتان هرزگاهی از درد شکم یا سردرد یا سایر مشکلات جسمانی که برای آنها هیچ دلیل مشخصی پیدا نمی‌کنید، رنج می برید؟

آیا به نظرخودتان یا فرزندتان انجام کارها در مدرسه یا خانه سخت تر از گذشته شده است یا زیاد جالب نیستند؟

آیا خودتان یا فرزندتان طوری رفتار می کنید که هیچ سنخیتی با شخصیت شما ندارد؟

در این صورت ممکن است خدمات مشاوره کودک در تهران مورد نیاز شما باشد.

مشاورۀ کودکان و نوجوانان چگونه انجام می‌شود؟

مرحلۀ 1

یکی از درمانگرها کار خود را با ملاقات تمام اعضای خانوادۀ شما آغاز می کند و سپس اگر اجازه بدهید با تک تک آنها صحبت خواهد کرد. در طول این مرحله، آنها یک سری سوال می پرسند تا بتوانند مشکلاتی که شما در حال دست و پنجه نرم کردن با آنها هستید را درک کرده و بهترین روش برای کمک به شما را پیدا کنند.

مرحلۀ 2

سپس، درمانگر شما به سراغ کودک یا نوجوانی که در خانوادۀ شما وجود دارد می رود تا با مشکلاتی که او دارد آشنا شود و تمام نشانه‌های آزاردهنده را کاهش دهد و روشهای اجتناب از بروز مشکلات مشابه در آینده را پیدا کند. آنها تکنیک های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده را نیز آموزش می دهند.

مرحلۀ 3

روان شناس شما احتمالاً جابجایی جلسات درمانی مخصوص کودک یا نوجوان با جلسات مخصوص والدین را پیشنهاد خواهد داد. هدف این جلسات کمک کردن به والدین است تا بهترین روش ممکن جهت کمک به فرزند خود در غلبه بر مشکلات فعلی و محافظت از آنها در مقابل مشکلات مشابه در آینده را پیدا کنند.

از آنجاییکه درمانگر شما فقط حدود یک ساعت در هفته با کودک یا نوجوان صحبت خواهد کرد، لذا این جلسات خیلی مهم هستند زیرا به ما اطمینان می دهند که کودکان به غیر از این جلسات مشاوره و به طور پیوسته تحت حمایت والدین نیز قرار بگیرد. این جلسات فرصتی برای بررسی چالش های طبیعی نوجوانان و پیدا کردن بهترین روش جهت حمایت از فرزند از طریق این جلسات و با روشی است که عزت نفس و اعتماد به نفس آنها را شکوفا سازد و در نتیجه بهزیستی و سلامت روان آنها در آینده را تضمین نماید. در نتیجه اگر قصد استفاده از خدمات مشاوره کودک در تهران را دارید، به این نکات توجه کنید.

خدمات مشاوره کودک چه کمکی به فرزند من می کنند؟

 

بسیاری از کودکان و نوجوانان در سراسر دنیا و از جمله کشور ما و شهر تهران در حال دست و پنجه نرم کردن با افکار و احساسات منفی خود هستند. آنها با دوستان، خانوده یا مدرسۀ خود مشکلاتی دارند. مضطرب، افسرده، خشمگین یا ترسو هستند و باید با یک نفر صحبت کنند، ولی برایشان سخت است که با کسی که آنها را می شناسد، صحبت کنند.

خدمات مشورتی و برای مثال خدمات مشاوره کودک در تهران به آنها کمک می کند تا در مورد هر چیزی که دوست دارند، صحبت کنند. خدمات مشاوره کودک در تهران می توانند تفاوت مثبتی در زندگی این افراد ایجاد کنند. انواع خدمات مشاوره کودک در تهران شامل مشاورۀ رو در رو، تماس های تلفنی یک به یک، چت از طریق وب سایت و ایمیل است.

انواع مختلف مشاوره

انواع مختلفی از مشاوره وجود دارد که اگر قصد استفاده از خدمات مشاوره کودک در تهران یا شهرهای دیگر را دارید، بهتر است با آن‌ها آشنا باشید. معمول ترین مشاوره هایی که برای کودکان و نوجوانان توصیه شده اند، عبارتند از:

رفتاردرمانی شناختی یا CBT

رویکرد CBT مبتنی بر نگرش مثبت نسبت به زندگی است و به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه غرق در الگوهای رفتاری می شوید و روشهای تغییر این الگوها به جای تمرکز بر رویدادهای گذشته کدام هستند. معمولاً شش الی 12 جلسه در هفته وجود دارد و درمانگر با حضور کودک یا نوجوان یکسری اهداف را وضع می کند و معمولاً تکالیفی را به این فرد محول خواهد کرد.

روش ذهن آگاهی

ذهن آگهی معمولاً با CBT ترکیب می شود و به کودک یا نوجوان کمک می کند تا به جای فرار از افکار و احساسات دشوار خود بر آنها تمرکز کند، طوریکه ترس از آنها به تدریج از بین برود. درمانگرها می توانند از مدیتیشن، یوگا و تمرینات نفس کشیدن نیز استفاده کنند.

روان درمانی

روان درمانی یک نوع درمان طولانی مدت تر است و شامل صحبت در مورد تاثیرات رویدادهای گذشته می-باشد و می تواند در مورد مشکلات طولانی‌مدت همچون افسردگی و اختلالات خوردن، مفیدتر باشد. روان-درمان گرهای NHS در کلینیک ها یا بیمارستان‌ها کار می کنند و برخی از روان درمانگرهای خصوصی در منازل نیز کار می کنند.

خانواده درمانی

کل خانواده با درمانگر خانوادگی همکاری می کنند تا مشکلاتی که همۀ اعضاء خانواده دارند را بررسی کرده و آنها را درک کنند. این روش به بهبود ارتباطات میان اعضا خانواده و مرتفع شدن مشکلاتی همچون مشکلات رفتاری کودکان، ناتوانی ها، فروپاشی خانواده، اعتیاد به مواد مخدر و خشونت های داخل خانه کمک می کند.

چگونه می توانم به فرزند خود کمک کنم؟

 

دوستان و اعضاء خانواده منابع پشتیبان بسیار مهمی به حساب می آیند و می توانند به افراد جوان کمک کنند تا با مشکلات و موقعیت های استرس زا مقابله کنند. وقتی یک فرد جوان احساس ناامیدی می کند یا در حال پشت سر گذاشتن دوران سختی است، برایش مهم است که وقت خود را با سایر افراد سپری کند.

در مورد خدمات مشاوره کودک در تهران به عنوان یک گزینۀ درمانی مثبت فکر کنید. فرزند شما ممکن است با اولین مشاوری که برخورد می کند، ارتباط خوبی برقرار نکند (دقیقاً مانند افرادی که هر جایی با آنها برخورد داریم- با برخی از آنها به خوبی ارتباط برقرار می کنیم و با برخی دیگر نه). به جای رها کردن خدمات مشاوره کودک در تهران به سراغ مشاور دیگری بروید.

در اینجا نکاتی آورده شده اند که واقعاً می توانند شرایط را بهتر کنند:

  1. به تغییراتی که در خلق و خوی فرزندتان به وجود آمده توجه کنید. غریزۀ شما احتمالاً به شما خواهد گفت که فرزندتان حس خوبی دارد یا خیر.
  2. مهم است که فرزندتان بداند شما نگران او هستید و بهترین ها را برایش می خواهید و دوست دارید تا جاییکه از دستتان برمی آید به او کمک کنید.
  3. با گشاده رویی در کنار فرزند خود باشید تا راحت بتواند در مورد مشکلات و چیزهایی که او را آزار می-دهند و به او استرس وارد می کنند و اینکه چه احساسی دارد با شما صحبت کنند.
  4. زمانی که برای هر دوی شما مناسب است را انتخاب کنید و وقت کافی برای داشتن یک گفت و گوی مناسب بدون قطع کردن حرف یکدیگر را مد نظر قرار دهید.
  5. به وضوح به او بگویید که اگر دوست ندارد در مورد این موضوع با هیچ کس صحبت نخواهید کرد.
  6. با پشتیبانی عملی به او کمک کنید؛ به عنوان مثال، اگر فرزندتان باید به یک جلسۀ مشاوره برود ولی از اینکه باید تنها به آنجا برود ناراحت است، با او بروید حتی اگر قرار است از کار خودتان باز بمانید و فقط بیرون از اتاق مشاور منتظر بمانید.
  7. از او پشتیبانی عاطفی به عمل آورید. در این حالت، به جای اینکه سعی کنید پاسخ ها یا راه حل هایی پیدا کنید معمولاً باید به حرفهای او گوش دهید و با او احساس همدردی کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم نکات مربوط به استفاده از خدمات مشاوره کودک در تهران یا سایر شهرها را ذکر کنیم تا در صورت نیاز از این نکات استفاده کنید و اطلاعات مناسبی در زمینه این نوع خدمات داشته باشید. استفاده از خدمات مشاوره کودک و نوجوان می‌تواند بسیاری از مشکلات فرزندتان را کاهش دهد و او را به فردی موفق در جامعه تبدیل کند.